
A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás díjának megállapításához az egyik alapvető faktor a bonus malus rendszerbeli besorolás. Ez a gépjármű üzemeltetőjének kártörténeti adatai alapján határozható meg. Ezért is fontos lekérdezned a bonus malus besorolásodat. A biztosító ugyanis bonus fokozattal jutalmazza a biztonságos, felelős vezetést, azonban károkozás esetén elveszítjük a besorolásunkat, azaz több fokozattal is visszaeshetünk. Ekkor nyilván magasabb díjat szükséges fizetni a kötelező biztosításért.
Röviden, ha az adott biztosítási évben nem okoztunk balesetet, alacsonyabb biztosítási díjra számíthatunk. Viszont, ellenkező esetben a duplájára is nőhet a kötelező biztosítás rendszeres díja. Abban az esetben, ha balesetet okoztál, akkor a biztosító megtéríti a vétlen sofőr kárait, de a bonus malus besorolásod csökken. Amennyiben szeretnéd elkerülni a KGFB díj emelkedését, erre is van lehetőséged, mégpedig visszafizeted a biztosítónak az okozott kár teljes összegét.
Ezt az opciót viszonylag kevesen szokták választani. Nagyon egyszerű a válasz a címben feltett kérdésre. Amikor biztosítót váltasz és egy új társasággal akarsz kötelező biztosítás szerződést kötni, akkor a felmondással egyszerre, levélben kérned kell az előző biztosítótól, hogy küldje el a jelenlegi bonus malus fokozatodat. Így a megadott adatok között ezt is tudod ismertetni az új társasággal.
Nyilvánvaló, hogy ez alapján fogja kiszámolni a kötelező biztosítás díjat számodra. Annak érdekében, hogy a bonus malus besorolás terén semmi tévedés ne essen, lehetőséged van lekérni azt a központi nyilvántartásból is. Ezt gyakran veszik igénybe a biztosítótársaságok, mert így pontosan le tudják ellenőrizni a bonus malus besorolást az új szerződéskötés során. Így vagy úgy, de feltétlenül ismerned kell a bonus malus osztályozásodat, hogy tudd, mekkora összegre számíts a kötelező megkötésekor. Bár nyilván mindenki tudja, hogy az elmúlt időszakban okozott-e balesetet vagy valamilyen kárt egy másik autósnak vagy sem.