
Ritka autóhasználat esetén is fontos, hogy megfelelő biztosítást köss, ami igazodik az igényeidhez és a használati szokásaidhoz. Pontosan ezért érdemes alaposan átgondolnod, hogy milyen típust választasz, hiszen nemcsak a pénztárcádat, hanem a jövőbeni kényelmedet is befolyásolhatja. A kilométeralapú vagy időszakos csomagok jelentős megtakarítást jelenthetnek, miközben garantálják a szükséges védelmet.
1. Mérd fel alaposan az igényeidet!
Első lépésként gondold végig, hogy pontosan mire használod az autódat és milyen gyakran ülnek benne utasok! Például, ha csupán hétvégén mész vele kirándulni vagy alkalmanként használod bevásárláshoz, akkor másfajta biztosításra lehet szükséged, mint egy napi szinten közlekedő autósnak, aki másokat is szállít. Ez azért fontos, mert a biztosítók különböző díjszabásokat kínálnak az eltérő használati szokások alapján.Ezt mindenképp vedd figyelembe a gépjármű biztosítás megkötésénél, főleg, ha nem használod gyakran az autódat!
2. Keresd az időszakos vagy alacsony futásteljesítményű biztosításokat!
Egyre több cég kínál olyan termékeket, amelyek kifejezetten azoknak szólnak, akik ritkán használják a gépkocsijukat. Az ilyen konstrukciók gyakran kilométeralapúak, vagyis a biztosítási díj nagyrészt a megtett távolságtól függ. Ez remek választás lehet, ha éves szinten csak néhány ezer kilométert vezetsz. A másik lehetőség az időszakos biztosítás, amit csak akkor aktiválsz, amikor tényleg használod az autót.
3. Ne hagyd ki a kötelező felelősségbiztosítást!
Még akkor is, ha ritkán használod az autódat, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) megléte elengedhetetlen. Ez törvényi kötelezettség és garantáltja, hogy egy baleset esetén ne a saját zsebedből kelljen fedezned az okozott károkat. A biztosítók között nagy árkülönbségek lehetnek, ezért érdemes alaposan összehasonlítanod az ajánlatokat.
4. Mérlegeld a CASCO biztosítás szükségességét!
Ha az autód értéke jelentős vagy olyan helyen parkolsz, ahol nagyobb a lopás vagy rongálás kockázata, érdemes lehet CASCO biztosítást kötnöd. Ugyanakkor, ha ritkán vezetsz, akkor megfontolhatod, hogy a részleges CASCO mellett voksolj, ami például csak lopás vagy elemi károk esetén nyújt védelmet. Ez olcsóbb lehet, mint a teljeskörű fedezet.
5. Figyelj az apróbetűs részekre!
Amikor biztosítási terméket választasz, mindig olvasd el alaposan a szerződési feltételeket! Ellenőrizd, hogy vannak-e olyan kizárások vagy speciális feltételek, amelyek kifejezetten érintenek, ha ritkán vezeted az autódat. Például, néhány cég korlátozhatja a kártérítést, ha az autó huzamosabb ideig használaton kívül állt.
6. Használj online kalkulátorokat és kérj személyre szabott ajánlatot!
A különféle biztosítási csomagok sokfélék lehetnek. Éppen ezért, az online kalkulátorok segítségével gyorsan áttekintheted, melyek kínálnak számodra garantáltan kedvező feltételeket. Ha nem vagy biztos a döntésedben, érdemes tanácsot kérned egy szakértőtől, aki segít megtalálni a legjobb megoldást.
Ne feledd, a gondos utánajárás és az igények pontos felmérése mindig megtérül, különösen, ha a gépjármű és a benne ülők biztosításról van szó!