
Térdfájdalom vagy egy esetleges térdszalag sérülés esetén elsősorban reumatológus vagy ortopéd szakorvoshoz javasolt fordulnunk. Térd keresztszalag szakadásnál egy gyógytornász tanácsait is érdemes meghallgatnod. A térdszalagok sérülései leginkább sportolás közben történnek, a bemelegítés elmaradása következtében, de ugrásból való helytelen földet érés vagy hirtelen irányváltás, esetleg a térdet csavaró mozdulat is okozhatja ezeket.
A térdszalag megnyúlásának mértékétől függően, lehet szalaghúzódás, részleges szalagszakadás vagy teljes szakadás. A térd esetében a két gyakori fajta az elülső és a hátsó keresztszalag sérülés. Az elülső keresztszalag sérül legkönnyebben, amely a térdízület erős csavarodásakor vagy a térd nyújtott helyzetében történő rossz mozdulat során alakul ki, erős fájdalom és reccsenő hang jelezheti a bajt.
A keresztszalag szakadás következtében a guggolás és a futás is lehetetlenné válik, továbbá a járásban is gondot okozhat. Ez a típusú sérülés a síelés, kosárlabda, kézilabda, labdarúgás és hasonló sportot űzők körében legjellemzőbb. A hátulsó keresztszalag a térd ütődésétől vagy befordulásától sérülhet meg, ez is fájdalommal jár.
A térd szalag sérülésnél a műtét elkerülése csak részleges szakadás esetén jöhet szóba vagy olyan esetekben, ha a páciens valamilyen oknál fogva nem műthető. Azonban bármilyen típusú térszalag sérülésnél a mozgásterápia elengedhetetlen fontosságú a térd helyreállításában.
A gyógytornának a műtét után a rehabilitációban van fontos szerepe, a keresztszalag szakadás gyógyulása több hónapot is igénybe vesz. Az első pár napban fontos a láb tehermentesítése, majd az első hat hétben a legfontosabb az izmok visszaerősítése és az orvos által javasolt mozgásterjedelem elérése.
Azt követően vissza kell szerezni az alapvető mozdulatok funkcióját, és a teljes mozgásállományt. Fontos, hogy a gyógyulás érdekében pontosan tartsuk be a gyógytornász által megtanított feladatokat, amelynek rendszeres, és pontos elvégzése nélkülözhetetlen a javuláshoz.